Nový občanský zákoník je pohromou pro poctivé majitelé nemovitosti, říkají už dnes někteří právníci a odborníci na realitní trh. Poukazují na to, že podvody s nemovitostmi jsou nyní daleko snazší, než byly před začátkem roku 2014.

Zatímco původní občanský zákoník při podvodech s nemovitostmi ochraňoval původní právoplatné vlastníky a podvodem učiněný zápis nemohl začít platit, současná podoba občanského zákoníku staví situaci přesně opačně. Přednost má zápis před faktickým stavem.

Jak se nestát obětí podvodu s nemovitostmi

Zajisté dobrý úmysl ochránit druhou stranu obětí podvodů s nemovitostmi, nabyvatele, kteří v dobré víře nakoupili nemovitosti od podvodníků, má přesně opačný účinek na současné majitele. Problém s podvody s nemovitostmi lze označit za tikající bombu. Tikající bombu, která začne vybuchovat na začátku roku 2016.

Jak říká nový občanský zákoník, i podvodně zapsaný údaj v katastru nemovitostí se stává platný po dvou letech od jeho zapsání, pokud se původní právoplatný majitel proti podvodu s nemovitostí nezačal bránit.

Ti nejrychlejší podvodníci začali pracovat už na začátku roku 2014. Nechali do katastru nemovitostí zapsat podvodné údaje a teď jen čekají, až jim stát jejich podvod s nemovitostí legalizuje. Katastrální úřady totiž nemají povinnost informovat majitele nemovitostí o zápisu změn v katastru. Na začátku roku 2016 tak začnou žně podvodů s nemovitostmi. Z podvodníků budou poctiví majitelé a poctiví majitelé přijdou o to nejdražší, co mají.

Aby se před podvody s nemovitostmi dalo efektivně bránit, je třeba údaje v katastru hlídat. Ano, lze to dělat pravidelně osobně. Ale často se na tyto věci zapomíná. A pak je možné povolat na pomoc hlídacího psa katastru, který ohlídá potřebné sám. Za malý náklad tak můžete ochránit to, co si nemůžete dovolit ztratit.

Vyvíjí společnost Baraja.cz Využívá technologii Vue.js