Nový občanský zákoník je pohromou pro poctivé majitelé nemovitosti, říkají už dnes někteří právníci a odborníci na realitní trh. Poukazují na to, že podvody s nemovitostmi jsou nyní daleko snazší, než byly před začátkem roku 2014.

Zatímco původní občanský zákoník při podvodech s nemovitostmi ochraňoval původní právoplatné vlastníky a podvodem učiněný zápis nemohl začít platit, současná podoba občanského zákoníku staví situaci přesně opačně. Přednost má zápis před faktickým stavem.

Jak se nestát obětí podvodu s nemovitostmi

Zajisté dobrý úmysl ochránit druhou stranu obětí podvodů s nemovitostmi, nabyvatele, kteří v dobré víře nakoupili nemovitosti od podvodníků, má přesně opačný účinek na současné majitele. Problém s podvody s nemovitostmi lze označit za tikající bombu. Tikající bombu, která začne vybuchovat na začátku roku 2016.

Jak říká nový občanský zákoník, i podvodně zapsaný údaj v katastru nemovitostí se stává platný po dvou letech od jeho zapsání, pokud se původní právoplatný majitel proti podvodu s nemovitostí nezačal bránit.

Ti nejrychlejší podvodníci začali pracovat už na začátku roku 2014. Nechali do katastru nemovitostí zapsat podvodné údaje a teď jen čekají, až jim stát jejich podvod s nemovitostí legalizuje. Katastrální úřady totiž nemají povinnost informovat majitele nemovitostí o zápisu změn v katastru. Na začátku roku 2016 tak začnou žně podvodů s nemovitostmi. Z podvodníků budou poctiví majitelé a poctiví majitelé přijdou o to nejdražší, co mají.

Aby se před podvody s nemovitostmi dalo efektivně bránit, je třeba údaje v katastru hlídat. Ano, lze to dělat pravidelně osobně. Ale často se na tyto věci zapomíná. A pak je možné povolat na pomoc hlídacího psa katastru, který ohlídá potřebné sám. Za malý náklad tak můžete ochránit to, co si nemůžete dovolit ztratit.